Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hodina 2.2.2016-Vývoj webových stránek a internetu, historie, internetové prohlížeče a další

13. 2. 2016

image.jpegObecně:

Tuto hodinu jsme se zabývali vývojem webových stránek a internetu. Nejdříve jsme si říkali, že webové stránky jsou podmnožinou internetu a byly vyvinuty k tomu, aby byly informace přenášeny rychle a kamkoliv.

Historie:

Předchůdcem webových stránek byly počítačové sítě, které vznikly spojením dvou a více počítačů. Dříve sloužil modem k přenášení dat po telefoní lince-zvuk se přeměnil v elektrický proud a demodulátor z něj znovu vytvořil zvuk. Úplně první zařízení vznikala v USA a to v armádě a na vysokých školách(70.léta - ARPA). Nekompatibilnost textových editorů velmi brzdila rozvoj internetu. A kvůli tomu, že si nechtěly firmy posílat jen soubory, tak vznikly webové stránky i s hypertexty, což jsou podtržené texty, na které když klikneme, přenesou nás jinam. Poté sdružení W3C vytvořilo normy a jazyk HTML(H,T - hypertext, M - marked), který vznikl, aby nemusel mít každý stejný editor, protože to v něm bylo vytvořeno. Např.: Textový editor Word je typu WYSIWIG - What you see is what you get.

Internetové prohlížeče: 

Abychom vůbec mohli zobrazit webovou stránku, tak potřebujeme internetový prohlížeč. Existují různí výrobci internetových prohlížečů, dříve byly velmi drahé(okolo 2500Kč), mezi nejlepší internetové prohlížeče patři Net scape = navigátor, který poté vyvinul Microsoft jako Internet explorer(dnes je to edge) a prosadil se, protože byl zadarmo součástí operačního systému a udělali to také proto, aby si mohli diktovat cenu na trhu. Poté byl ale Microsoft přinucen dovolit i jiné prohlížeče. Mezi další prohlížeče patři např.: Google Chrome.

IP adresa a domény:

Každý počítač má svou IP adresu(množina čísel-12 cifer), která slouží jako jméno počítače. Existují 3 druhy domén: Doména 1., 2. a 3. řádu. Např.: když máme adresu https://hodinyivt.estranky.cz, tak http:// se nám napíše samo automaticky, https://, s znamená security, www=doména 3. řádu, hodinyivt.estranky=doména 2. řádu a .cz=doména 1. řádu( nejvýznamnější). Příklady domén 1. řádu-.com=comerce, .net=znázorňující techniku-přenos dat, .org=organizace, .edu=education(vzdělaní). Doménu 2. řádu si můžeme sami založit(za poplatek) a doména 3. řádu je nejvíce používána www., ale může být i jiná(https://hodiny.ivt.estranky.cz-slouží jako mnemotechnická pomůcka).

13.2.2016